81.000 Facebook Hesabı Çalındı ve Bu Hesaplar 0.10 Cent!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Rusya, Ukrayna, Birleşik Krallık, Brezilya ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan 81.000’den fazla Facebook hesabı ele geçirildi! Ayrıca hesaplarda hackerların kendi özel mesajlarının yayınlandığı ve muhtemelen bu hesapların satılabileceği belirtildi! Bu veri ihlali, Facebook hesaplarının gerçekten düşük bir fiyata satıldığı bildirildiğinden oldukça endişe verici.

Kaç Facebook kullanıcısı saldırıya uğradı?

PCMag tarafından yayınlanan bir habere göre, ilk olarak Eylül ayında bir İngiliz forumunda ortaya çıkan bir reklam, hackerlar tarafından hacklenen Facebook kullanıcılarının “kişisel bilgilerini” hesap başına sadece 10 sent kadar düşük bir fiyata satmayı teklif etmişti. Bu bilgilerin BBC tarafından sunulduğu bildirildi. Ancak reklamın daha sonra forum sitesinden kaldırıldığı bildirildi.

Hackerlar BBC’ye, 2.7 milyonunun Rus olduğu bildirilen 120 milyon kullanıcının kişisel hesaplarının hacklendiğini bildirdi. BBC ile birlikte çalıştığı bildirilen Digital Shadows olarak bilinen otoriter bir siber güvenlik şirketine göre, Facebook oldukça önemli bir ihlali fark edeceği için bu pek olası görünmüyor.

Facebook Rus hacker kurbanı

BBC, kişisel hesapların çalınmasına neden olan beş farklı Rus Facebook kullanıcısına da ulaştı. Her biri çalınan bilgilerin kendilerine ait olduğunu doğrulamıştı. Çalınan bilgilerde kişiler ile alakalı tüm bilgiler, konserler, tatiller, belirli bir etkinlik hakkındaki şikayetler ve diğer özel bilgilerle ilgili ayrıntılar yer aldı.

Digital Shadows ayrıca çalınan 176.000 Facebook hesabından sunulan verilere de erişilebildiğini doğruladı. Bununla birlikte, telefon numaralarını, e-posta adreslerini ve daha fazlasını içeren bilgilerin bir kısmı, bu bilgileri profilinden gizlemeyen üyelerden alınmıştır.

Facebook hackleme konusunda ne yapıyor?

BBC ayrıca bilgisayar korsanlarına e-posta göndermeye çalıştı ve 2 milyon hesap detayı sipariş etmekle ilgileniyormuş gibi yaptı. Daha sonra bilgisayar korsanlarına, bunun doğrudan Cambridge Analytica skandalıyla ilgili olup olmadığı veya satılan bilgilerin hepsinin Kremlin ile bağlantılı olup olmadığı soruldu, hacker veya hackerlar bunun olmadığını söyledi.

Facebook, verilerin büyük olasılıkla belirli kötü amaçlı tarayıcı uzantıları kullanılarak toplandığını belirtti. Guy Rosen olarak bilinen Facebook yöneticisine göre, bilinen kötü amaçlı uzantıların artık mağazalarından indirilemeyeceğinden emin olmak için belirli tarayıcı üreticileriyle iletişime geçtikleri belirtildi.